Co to jest drukarka fiskalna?


 

Co to jest drukarka fiskalna?

Drukarka fiskalna zasadniczo różni się od kasy fiskalnej. Dzięki temu urządzeniu możliwe jest rejestrowanie przychodów w taki sposób, że urządzenie samo oblicza podatek VAT oraz dochodowy. W odróżnieniu od kasy fiskalnej, drukarka fiskalna nie może pracować samodzielnie (bez podłączenia do komputera) i jej zadanie polega jedynie na rejestracji oraz wydruku paragonów. Drukarka fiskalna jest doskonałym urządzeniem dla przedsiębiorstw, które wcześniej nie planowały zakupu urządzenie dla drukowania paragonów z uwagi na niskie przychody z tytułu sprzedaży bez rachunkowej. Niestety, ale każda firma która zarobi w skali roku 20000 złotych netto na sprzedaży bez rachunkowej musi zakupić kasę lub drukarkę fiskalną.

Co to jest drukarka fiskalna

Zalety drukarki fiskalnej

Dla firm drukarka fiskalna jest o wiele lepsza, gdyż dzięki niej można generować paragony i wysyłać je swoim klientom za pośrednictwem poczty e-mail. Urządzenie pozwala również na szybkie wygenerowanie kosztów podatków, jakie przedsiębiorca musi zapłacić. To znacznie ułatwia pracę i dlatego drukarka fiskalna jest tak chętnie wybierana. Przedsiębiorca musi pamiętać, że posiadając drukarkę fiskalną obowiązują go pewne reguły. Po zakończeniu każdego dnia sprzedaży, użytkownik ma obowiązek wykonać na kasie tzw. raport dobowy fiskalny, a na koniec miesiąca tzw. miesięczne rozliczenie. Dane zapisywane są do programu komputerowego.

Koszt zakupienia drukarki fiskalnej to wydatek rzędu maksymalnie 3500 złotych. Nie są to duże pieniądze, gdyż w wielu przypadkach urzędy pracy chętnie finansują aż 90% tej kwoty.