Czy banery reklamowe są przydatne? Badania mówią tak!

Czy banery reklamowe są przydatne? Badania mówią tak!

Dziś nasi czytelnicy korzystają ze swoich smartfonów, zerkają na nagłówki artykułów , sprawdzają godziny rozpoczęcia filmu w lokalnym kinie, oglądają prognozę pogody… Co to jest na górze ekranu? Na górze ekranu wyświetlają się reklamy. To jest baner!

 

Jeśli wydaje się być na swoim miejscu, prawdopodobnie służył sieci reklamowej lub zespołowi odpowiedzialnemu za zarządzanie reklamami jako narzędzie do sprzedaży. Tak więc jest to nowe źródło przychodów dla nas w nowym cyfrowym świecie. Ale czy jest to efektywne z punktu widzenia reklamodawcy?

 

Przecież to nie jest najbardziej twórczy formatów reklam, a jednocześnie cały szereg nowych formatów. Pytanie brzmi, czy taki mały, nawet bez pomysłu, baner może być skuteczny, zwłaszcza gdy wyświetla się wtedy kiedy uwaga jest podzielona? Reklamodawcy zakładają, że tak właśnie jest, wraz z tym coraz bardziej rośnie ilość  formatów reklam.

 

Globalne wydatki na reklamy mobilne wynosiły 8.4 billionów dolarów w 2012 roku i oczekuje się, że wzrosną do 36 billionów dolarów do 2016 roku. Wzrost ten jest napędzany przez ogromny wzrost podłączonych do Internetu urządzeń mobilnych, a także rosnącej skłonności konsumentów dostępu  do witryn sieci Web na swoich smartfonach i tabletach .

 

Większy odsetek mobilnych reklam jest w formie ogłoszeń dedykowanych na smartfonowe przeglądarki internetowe, które ze względu na małe rozmiary, mają ograniczoną zdolność do komunikowania wartości informacji. Rzeczywiście, większość reklam graficznych może zawierać tylko krótką informację lub promocyjny slogan, czasem tylko logo.

 

Jednak niespodziewanie, badania naukowe wykazały, że reklamy te mogą mieć pozytywny wpływ na odczucia konsumenta. Biorąc pod uwagę ograniczenia, może się wydawać, że reklamy te są najprawdopodobniej skuteczne w odniesieniu do produktów lub usług, które wymagają stosunkowo niewiele uwagi przed dokonania zakupu, czyli produkty tanie, przedmioty codziennego użytku, itp.

 

Badania z Uniwersytetu w Pittsburghu, USA, ukazują reklamy dla drogich produktów, które otrzymują stosunkowo dużo uwagi, zanim konsument zdecyduje się na dokonanie zakupu (np. samochody, wysokiej klasy elektronika itp.). Te reklamy nie działają, na zasadzie dostarczenia nowych informacji, tylko przypominają konsumentom informacje i wiedzę o produktach, które już znają.

 

Badania mówią, że w momencie im produkt jest droższy tym bardziej konsumenci mają tendencję do racjonalnego podejmowania decyzji. Takie podejmowanie decyzji może potrwać kilka tygodni lub nawet miesięcy, zanim konsument zdecyduje się na zakup drogiego produktu. Wyświetlanie reklam, które pojawiają się w losowych momentach, niespodziewanie, wydają się wzmacniać, wiedzę konsumentów o danej marce.

 

Cyfrowa reklama w kanałach mobilnych zaczyna doświadczać gwałtownego rozwoju. Ponieważ reklamodawcy zaczynają stawiać większy nacisk i posiadają większe budżety na tego typu reklamę.