Co to jest system Android i dlaczego znalazł sie w tablecie ?

Co to jest system Android i dlaczego znalazł sie w tablecie ?

Pierwotnie opracowany przez Android Inc, początkowo wspierany finansowo przez Google a następnie przez nich kupiony. Android został przedstawiony w 2007r. wraz z założeniem Open Handset Alliance (są to firmy skupiające się na udoskonalaniu otwartych standardów dla urządzeń mobilnych). Pierwsze telefony z systemem Android były sprzedawane w październiku 2008 roku.

 

System Android dostępny jest na zasadzie open source i Google wypuszcza kod na licencji Apache. Ten otwarty kod źródłowy i liberalne licencjonowanie oprogramowania pozwala dowolnie modyfikować i rozpowszechniać system przez producentów urządzeń i programistów entuzjastów.

 

Dodatkowo, Android posiada dużą społeczność programistów piszących tysiące aplikacji („apps”), które rozszerzają funkcjonalność urządzeń, napisane głównie w dostosowanej wersji języka programowania Java. W październiku 2012 roku, było około 700 tysięcy dostępnych aplikacji dla Androida, a szacunkowa wartość aplikacji pobranych z Google Play – podstawowego sklepu Androida – wyniosła 25 mld euro.

 

Dzięki temu system  Android stał się najpowszechniejszą  platformą i został wybrany jako oprogramowanie dla firm technologicznych, które potrzebują taniego, łatwo konfigurowalnego, lekkiego systemu operacyjnego do zaawansowanych technologicznie urządzeń. W rezultacie, mimo że pierwotnie przeznaczony był  dla telefonów i tabletów, to docelowo znalazł zastosowanie również w telewizorach ,  konsolach do gier , aparatach cyfrowych i innych urządzeniach elektronicznych.